Box edukacyjny

Tu udostępniamy wiedzę - teoretyków i praktyków. Dla uczniów i nauczycieli.

Transformacja mediów> Sztuka informacji> Odbiór i tworzenie przekazów medialnych> Sztuka prezentacji i debaty> Film> Media publiczne> Czy wiesz że? (archiwum)> Pokój nauczycielski - inspiracje dydaktyczne> I edycja - Testy pierwszego etapu> I edycja - Testy drugiego etapu> I edycja - Broszura edukacyjna> II edycja - pytania i tematy> III edycja - pytania i tematy> IV edycja - pytania i tematy> V edycja - pytania i tematy>

Audiowizja narodowa

Narodowy Instytut Audiowizualny to jedna z najmłodszych instytucji publicznych w naszym kraju. Została powołana w 2009 roku. Jej zadaniem jest promocja polskiej kultury audiowizualnej, edukacja medialna, digitalizacja dzieł filmowych.

Instytucja podejmuje się wielu inicjatyw społecznych także skierowanych do młodzieży. Chciałbym zachęcić Cię do jej poznania. 

Tekst źródłowy: http://www.nina.gov.pl/

Na co warto zwrócić uwagę? Na informacje o samej instytucji, o jej historii, podejmowanych inicjatywach i projektach. Staraj się wynotować najważniejsze fakty, przeglądając zwłaszcza zakładkę Instytut. Jak widzisz tekstem źródłowym nie jest w tym wypadku tradycyjny materiał drukowany, ale witryna internetowa. W szerokim sensie to także tekst, który możemy analizować i odnajdywać w nim znaczenia. Zachęcam Cię również do osobistych poszukiwań, „lektury” nagrań filmowych oraz wzięcia udziału w projektach edukacyjnych. 

Przydatne lektury: warto również zapoznać się z odrębnymi witrynami, powstałymi na potrzeby projektów Nina tj. czasopismo kulturalne „Dwutygodnik”, http://www.dwutygodnik.com/ czy też Muzykoteka Szkolna, http://www.muzykotekaszkolna.pl/

Przykładowe pytania testowe:

1. Narodowy Instytut Audiowizualny jest instytucją podlegającą...

a. Ministrowi Administracji i Cyfryzacji

b. Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2. Digitalizacja dzieł audiowizualnych przez Nina jest realizowany w ramach...

a. Wieloletniego Rządowego Programu „Kultura+”

b. Programu Digitalizacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

autor: dr Piotr Drzewiecki

Prawidłowe odpowiedzi:

1b

2a