Box edukacyjny

Tu udostępniamy wiedzę - teoretyków i praktyków. Dla uczniów i nauczycieli.

Transformacja mediów> Sztuka informacji> Odbiór i tworzenie przekazów medialnych> Sztuka prezentacji i debaty> Film> Media publiczne> Czy wiesz że? (archiwum)> Pokój nauczycielski - inspiracje dydaktyczne> I edycja - Testy pierwszego etapu> I edycja - Testy drugiego etapu> I edycja - Broszura edukacyjna> II edycja - pytania i tematy> III edycja - pytania i tematy> IV edycja - pytania i tematy> V edycja - pytania i tematy>

Test pierwszego etapu - gimnazjum

Publikujemy arkusz pytań i odpowiedzi, przygotowany dla uczestników pierwszego etapu szkolnego Olimpiady Medialnej - w kategorii gimnazjum. Prawidłowe odpowiedzi zostały pogrubione. Zestaw testowy obejmuje 50 pytań - 45 pytań, w których za udzielenie prawidłowej odpowiedzi przyznawano 1 punkt i 5 pytań za 2 punkty (te pytania zostały oznaczone *). Maksymalnie można było uzyskać 55 punktów.

1) Już około 500 lat p.n.e. w Grecji posługiwano się szczególnym telegrafem. Porozumiewano się na duże odległości za pomocą:

2) Wstaw brakujące słowa.

W latach 1453 -1455 Jan Gutenberg wydrukował w nakładzie 180 egzemplarzy [Biblię]. Jeden z 40 zachowanych egzemplarzy [Biblii] "gutenbergowskiej" znajduje się w Polsce.

3) Kto był wynalazcą radia?

4) Najpotężniejszą obecnie wyszukiwarką internetową jest Google. Zanim uzyskała dominującą pozycję na rynku, dużą rolę odgrywały na nim takie wyszukiwarki jak: Altavista czy Yahoo! Uszereguj wymienione poniżej wyszukiwarki chronologicznie - od najstarszej do najmłodszej:

5) Teleprompter jest to urządzenie służące do wyświetlania wcześniej zapisanego tekstu, który jest czytany przez osobę znajdującą się przed kamerą. Prawda czy fałsz?

6) Połącz w pary, wskazując na związek twórcy z jego dziełem.

7) Ile jest oddziałów regionalnych Telewizji Polskiej?

8) W którym roku nadano z Instytutu Łączności w Warszawie pierwszy w Polsce półgodzinny program telewizyjny?

9) Która firma udostępniła na rynku iPoda?

10) Co to jest zapping?

11) Przyporządkuj serwisy informacyjne stacjom telewizyjnym.

12) Wskaż termin niepasujący do pozostałych.

13) Termin "prasa" według prawa prasowego oznacza wyłącznie gazety i czasopisma. Prawda czy fałsz?

14) Tak zwana prasa kobieca obejmuje popularne pisma z kolorowymi okładkami i lekką treścią. Wskaż, które z podanych niżej gazet nie należą do tej kategorii.

15) Uzupełnij następującą informację - podaj dokładnie tytuł: 

Najstarszą gazetą na wyspach brytyjskich jest [The Times]. Po raz pierwszy ukazała się w roku 1788. Jej założycielem był John Walter. Uważana jest za gazetę konserwatywną.

16) Był emigrantem z Węgier. W Stanach Zjednoczonych wydawał m.in. nowojorską gazetę "The World" i założył szkołę dziennikarską przy Columbia University. Ufundował nagrodę przyznawaną od 1917 roku w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Jak się nazywał ten wydawca i dziennikarz?

17) W Polsce główne nagrody dziennikarskie przyznawane są corocznie przez miesięcznik PRESS oraz przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Jak nazywa się główna nagroda przyznawana przez SDP?

18) Co oznacza skrót KRRiT?

19) Uszereguj listę wynalazków od najstarszego do najnowszego.

20) Od którego roku istnieje portal Interia.pl?

21) Ma około 900 milionów użytkowników. Jest największym i najwięcej wartym portalem społecznościowym na świecie. Jak się nazywa?

22) Wynalezienie alfabetu było milowym krokiem w historii komunikowania i podstawą europejskiego piśmiennictwa. Który lud dokonał tego wynalazku?

23) Kiedy w Europie pojawił się druk?

24) Samuel Morse był twórcą alfabetu, który za pomocą kodu kropek i kresek umożliwiał przesyłanie informacji drogą:

25) Pierwsza transmisja radiowa została zrealizowana 24 grudnia 1906 roku. Upłynęło jednak wiele lat zanim radiofonia stała się medium powszechnie dostępnym. Kiedy rozpoczęło działalność Polskie Radio?

26) Uzupełnij informację, wybierając właściwy element.

Wiek XX był stuleciem kina. Kiedy w 1895 r. bracia [---] pokazali swój pierwszy film "Wyjście z fabryki", świat oszalał na punkcie kinematografu. W 1927 roku pojawiło się kino dźwiękowe i nowe medium zaczęło być wykorzystywane jako narzędzie dla rozwijającej się reklamy. Najlepsze czasy dla kina miały jednak dopiero nadejść.

27) W latach 80. ubiegłego wieku dużą popularnością cieszył się Program III Polskiego Radia. Do najbardziej ulubionych "trójkowych" audycji należała Lista przebojów Programu III. Kto prowadził tę audycję?

28) Newsroom to:

29) Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), pierwszy operator sieci internetowej w Polsce, powstała w roku:

30) Połącz w pary: program informacyjny i odpowiedni kanał.

31) Prime time (doskonały czas) w mediach to:

32) Uzupełnij informację, wybierając właściwy element.

Radio Eska zwane pierwotnie Radiem S powstało w 1990 roku. Jego początki sięgają jednak okresu znacznie wcześniejszego. Eska wywodzi się bowiem bezpośrednio z tajnego [---], nadającego nielegalnie w czasach PRL-u.

33) Uporządkuj chronologicznie następujące wynalazki: 

34) Pochodzący z polskiej rodziny konstruktor i wynalazca, zwany w USA "crazy Polack" wywarł znaczny wpływ na rozwój technologii komputerowej. Jednym z jego osiągnięć było skonstruowanie, wspólnie z kolegą, komputera Macintosh. Jak nazywa się ten Polak?

35) Film Jamesa Camerona "Avatar" spopularyzował technikę trójwymiarową - 3D. Technika ta została niedawno zastosowana również w polskim filmie. Podaj tytuł pierwszego polskiego filmu zrealizowanego w technice 3D.

36) Prestiżowa nagroda dla dziennikarzy, przyznawana przez jury składające się z przedstawicieli Columbia University Graduate School of Journalism to:

37) Przyznawana od 1985 roku polska nagroda dla osobowości małego ekranu to:

38) Roman Polański otrzymał w 2003 roku Oskara za film:

39) Przyporządkuj seriale do odpowiednich kategorii:

40) Formuła infotainmentu (połączenie informacji i rozrywki) pojawiła się w mediach stosunkowo niedawno, ale zrobiła błyskawiczną karierę. Który z wymienionych programów informacyjnych jest najbliższy formule infotainmentu?

41 *) Dziennikarstwo podróżnicze jest dziś, w dobie globalizacji, niezwykle popularne. Polskie programy podróżnicze odnoszą w ostatnich latach znaczne sukcesy międzynarodowe. W 2008 roku podczas 51. edycji New York Festivals w kategorii Travel&Tourism, polski program zdobył złoty medal. Prowadzący ten program dziennikarz przemierza na bosaka świat w poszukiwaniu ciekawych tematów, które komentuje w dowcipny, nierzadko kontrowersyjny, sposób. Odpowiedz na pytania:

41.1) Jak nazywa się ten dziennikarz?

41.2) Jaki był tytuł podróżniczego cyklu?

42 *) Przeczytaj tekst i wybierz elementy, który najlepiej pasują do każdej z luk w zdaniach.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu był zawsze poważną imprezą medialną. W przyszłym roku KFPP ukończy [-A-] lat. Od 2000 roku Program TVP 1 i radio RMF FM organizują podczas festiwalu muzyczny plebiscyt telewizyjny [-B-], podczas którego artyści są nagradzani za dokonania ostatnich 12 miesięcy poprzedzających festiwal. W ubiegłym roku laureatami [-C-] zostali Anna Wyszkoni, Maryla Rodowicz i Stanisław Sojka.

43 *) Dziennikarstwo może być zawodem niebezpiecznym. Potwierdzają to dramatyczne losy dziennikarzy śledczych czy korespondentów wojennych. 7 maja 2004 roku polskie dziennikarstwo poniosło dotkliwą stratę: zginął Waldemar Milewicz - korespondent, reportażysta, osobowość telewizyjna. Odpowiedz na następujące pytania:

43.1) Gdzie zginął Waldemar Milewicz?

43.2) Jak nazywał się znany cykl reportaży, prowadzonych przez Waldemara Milewicza?

44 *) Przyporządkuj określonym programom typu talk-show ich autorów:

45 *) Ten telewizyjny serwis informacyjny wystartował 3 października 1997 roku o godzinie 19.30. Pierwszą wiadomością był materiał o dryfującym jachcie na morzu. Gospodarz/gospodyni programu przekazał/a tę informację poważnym tonem, po czym nastąpiła rozmowa z reporterką. Odpowiedz na pytania:

45.1) Jaki to był program?

45.2) Kto był gospodarzem/gospodynią programu?

46) Które stwierdzenie najlepiej określa przeglądarkę internetową?

47) Co to jest cenzura?

48) Grywalizacja to wykorzystanie mechaniki znanej m.in. z gier fabularnych i wideo do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia ich zaangażowania. Prawdopodobnie jeden z najbardziej rozwojowych trendów w komunikacji marketingowej najbliższych lat. Prawda czy fałsz?

49) Podaj nazwę domeny dla stron:

50) Tworzysz drzewo genealogiczne. W jakiej instytucji (innej niż instytucja wyznaniowa) znajdziesz dane osobowe swoich przodków?