Box edukacyjny

Tu udostępniamy wiedzę - teoretyków i praktyków. Dla uczniów i nauczycieli.

Transformacja mediów> Sztuka informacji> Odbiór i tworzenie przekazów medialnych> Sztuka prezentacji i debaty> Film> Media publiczne> Czy wiesz że? (archiwum)> Pokój nauczycielski - inspiracje dydaktyczne> I edycja - Testy pierwszego etapu> I edycja - Testy drugiego etapu> I edycja - Broszura edukacyjna> II edycja - pytania i tematy> III edycja - pytania i tematy> IV edycja - pytania i tematy> V edycja - pytania i tematy>

Zawody finałowe (13 i 14 czerwca) - co warto wiedzieć?

Już 13 i 14 czerwca w Warszawie ścisłe zawody finałowe trzeciej edycji Olimpiady Medialnej. Najlepsza osiemnastka licealistów zmierzy się w rozgrywkach decydujących o przyznaniu indeksów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Publikujemy szczegółowe informacje o organizacji zawodów - dla Uczestników i ich Opiekunów.

Każde z Uczestników wraz z przystąpieniem do rozgrywek finałowych i ich ukończeniem uzyska tytuł Finalistki / Finalisty Olimpiady Medialnej. Dziesięcioro najlepszych Uczestniczek / Uczestników otrzyma tytuł Laureatki / Laureata. 

Pięć osób z najwyższym łącznym wynikiem (po zsumowaniu punktów zdobytych w zawodach wszystkich stopni) otrzyma indeksy uczelni wyższych wraz z opłaconym rocznym czesnym za pierwszy rok nauki – odpowiednio: w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (miejsce 1, 2) i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (miejsce 3, 4, 5). Przewidziane są również nagrody rzeczowe.

Wszyscy Uczestnicy, którzy ukończą zawody, otrzymają także poświadczające ten fakt dyplomy – w trakcie uroczystego finału.

MIEJSCE, CZAS, NOCLEG I WYŻYWIENIE

1. Zawody zostaną rozegrane 13 i 14 czerwca w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, przy ul. Chodakowskiej 19/31. 

2. Rejestracja Uczestników rozpocznie się o godz. 11.30. O godz. 12.00 odbędzie się krótkie spotkanie organizacyjne, w trakcie którego przekażemy wszystkie niezbędne szczegóły dot. organizacji dnia, przydziału sal, odpowiemy na pytania i dokonamy losowania zespołów w debatach oksfordzkich. Bezpośrednio po tym spotkaniu rozpoczną się zawody. Prosimy o punktualne przybycie - ze względu na napięty program nie możemy czekać na nikogo, niezależnie od przyczyn spóźnienia.

3. Wszystkim Uczestnikom i Opiekunom zapewniamy posiłki (pierwszego dnia – lekki poczęstunek po przyjeździe, obiad i kolację; drugiego dnia – śniadanie i obiad) oraz nocleg. 

4. Nie zwracamy kosztów przejazdu. 

5. W trakcie pierwszego dnia zawodów do dyspozycji wszystkich Uczestników i Opiekunów udostępniona będzie sala S203 (w godz. 8.00 - 20.00). W trakcie drugiego dnia zawodów do dyspozycji Uczestników i Opiekunów udostępniona będzie sala S205 (w godz. 8.00 - 16.00).

PRZEBIEG ZAWODÓW

1. Zawody rozgrywane będą w ramach trzech modułów. Pierwszy i drugi moduł zostaną zrealizowane w ramach indywidualnych spotkań Uczestników z Komisją - w pierwszym dniu zawodów. Trzeci moduł zrealizowany będzie w drugim dniu zawodów.

Pobierz program (plik PDF) (343,6 KB)

2. Pierwszy moduł to przedstawienie prezentacji na podstawie konspektu przygotowanego wcześniej i przesłanego do nas w ramach części A zawodów trzeciego stopnia. Do dyspozycji każdego z Uczestników, w trakcie spotkań z Komisją, oddany zostanie laptop, rzutnik i głośniki audio. 

WAŻNE: Prosimy o zabranie ze sobą całości prezentacji na pendrivie lub dysku przenośnym (nie: CD, DVD, Blu-ray). Prezentacja musi być zapisana w jednym katalogu, któremu należy nadać nazwę będącą wyłącznie numerem uczestnictwa. Prosimy zadbać o to, aby zawartość pendrivea lub dysku przenośnego została przeskanowana pod kątem obecności wirusów i innego złośliwego oprogramowania. Prosimy mieć na uwadze, że wszelkie odstępstwa od tych wytycznych utrudnią rozgrywanie zawodów, a w skrajnych wypadkach będą skutkować pomniejszeniem czasu odpowiedzi o czas potrzebny na dostosowanie materiału do wytycznych.

3. Drugi moduł to pytania z zakresu tematycznego tej edycji i/lub pytania służące uzupełnieniu lub weryfikacji informacji zawartych w prezentacji, pozwalające na poznanie wiedzy Uczestników o repozytoriach cyfrowych i zasadach ich użytkowania, rozpoznanie umiejętności wyboru źródła i selekcji informacji. 

4. Trzeci moduł to debaty oksfordzkie – tu praca odbywa się w grupie trzech osób, sformowanych w drodze losowania na początku pierwszego dnia zawodów. Grupy zostaną zestawione w zespołach (po dwie grupy w zespole). Każdemu z zespołów zostanie losowo przydzielony temat (zgodny z zakresem tematycznym edycji, w tym tematem przewodnim) oraz pozycja strony - za lub przeciw tezie. Kluczowym zadaniem debaty będzie argumentowanie na rzecz twierdzenia (za lub przeciw). 

Każda sesja (rozgrywki jednego zespołu) będzie trwać 30 minut. Tematy nie będą się powtarzać. Debaty będą otwarte dla publiczności.

Możliwe, że zmuszeni będziemy do zmiany liczebności grup, jeśli liczba Uczestników będzie mniejsza od założonej.

W pierwszym dniu zawodów, od godz. 14.30, Fundacja Polska Debatuje prowadzić będzie stanowisko konsultacyjne, w ramach którego udzielane będą porady dla Uczestników debat, pomocne w przygotowaniu do udziału w tym module.

Pobierz opis zasad (plik PDF) (449,8 KB)

5. W każdym z modułów oceniana będzie wiedza Uczestnika. Drugim kryterium oceny będzie sposób wypowiadania się, postawa, ogół umiejętności komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem sprawności retorycznej. Trzecie kryterium oceny (wyłącznie w odniesieniu do trzeciego modułu) to umiejętności współpracy zespołowej – pośrednim ich efektem będzie to, jaki efekt przygotowań grupa zaprezentuje podczas debaty, ale bezpośrednim będzie funkcjonowanie Uczestnika w zespole w trakcie debaty, widoczne dla obserwujących i słuchających jurorów.

DOJAZD DO SWPS

1. Z Dworca Centralnego – bezpośrednio: tramwaj nr 8 (przystanek Dw. Centralny 07 > kierunek: Wiatraczna) zlokalizowany pośrodku Al. Jerozolimskich, pomiędzy dwiema jezdniami (wyjście z podziemi Dw. Centralnego pod szyldem wskazującym kierunek Centrum i/lub Praga). Należy wysiąść na przystanku Praga Płd. – Ratusz 04. Orientacyjny czas przejazdu to 20 minut. Częstotliwość kursów rano i przedpołudniem: co 10-15 minut.

2. Z Dworca Wschodniego – bezpośrednio: tramwaj nr 3 (przystanek Dw. Wschodni 01, od str. ul. Kijowskiej > kierunek: Gocławek) zlokalizowany na przeciw głównego wejścia do budynku dworca, od strony ul. Kijowskiej (wyjście pod szyldem wskazującym kierunek Kijowska). Należy wysiąść na przystanku Praga Płd. – Ratusz 04. Orientacyjny czas przejazdu to 10 minut. Częstotliwość kursów rano i przedpołudniem: co 10-15 minut.

3. Z Dworca Zachodniego – z przesiadką: najpierw autobus (alternatywnie) nr 127, 158, 517 (przystanek Dw. Zachodni 01 > kierunek: Mariensztat /127/, Witolin /158/, Targówek /517/) zlokalizowany przy południowej jezdni Al. Jerozolimskich (wyjście z podziemi w kierunku Centrum). Należy wysiąść na przystanku Dw. Centralny i dalej skorzystać z powyższych wskazówek opisujących dojazd z Dworca Centralnego.

4. Ze stacji Metro Centrum – bezpośrednio: tramwaj nr 8 (przystanek Centrum 09 > kierunek: Wiatraczna) zlokalizowany w środkowo-wschodniej części Ronda Dmowskiego, pomiędzy dwiema jezdniami (wyjście z podziemi metra w kierunku południowym, następnie na powierzchni w kierunku przejścia podziemnego pod Rondem, dalej, po wejściu do podziemi od razu w prawo i kilkadziesiąt metrów dalej wyjście z podziemi Ronda pod szyldem wskazującym kierunek Praga). Należy wysiąść na przystanku Praga Płd. – Ratusz 04. Orientacyjny czas przejazdu to 18 minut. Częstotliwość kursów rano i przedpołudniem: co 10-15 minut.

5. Dołączamy mapkę pokazującą, jak dojść z przystanku Praga Płd. – Ratusz 04 do budynku SWPS (ul. Chodakowska 19/31). Orientacyjny czas spaceru: 5 minut.

Pobierz mapkę (plik PDF) (291,9 KB)

6. Jednorazowy bilet ulgowy kosztuje 2,20 zł, normalny: 4,40 zł i uprawnia do przejazdu z przesiadkami w czasie 75 minut. Dobowy ulgowy: 7,50 zł, normalny: 15 zł. Przewóz bagażu nie wymaga kasowania dodatkowego biletu. Bilety można kupić m.in. w automatach biletowych usytuowanych przy każdym ze wskazanych wyżej przystanków początkowych – płatność gotówką (monety od 10 gr wzwyż i banknoty 10 zł, 20 zł i 50 zł, karty płatnicze) lub kartą. Więcej o opłatach: http://www.ztm.waw.pl/?c=110&l=1

7. Aktualny rozkład jazdy ZTM: http://www.ztm.waw.pl/rozklad_nowy.php?c=182&l=1

STREAMING

Finał Olimpiady Medialnej wraz z debatą będzie transmitowany na żywo poprzez stronę www.final.olimpiada-medialna.edu.pl.

Serdecznie zapraszamy do oglądania!

PYTANIA

W razie pytań, prosimy o kontakt: olimpiada-medialna[at]nowemedia.info.

Serdecznie pozdrawiamy, do zobaczenia!